"Maillardet Etióp Hernyója"
- suttogoeszter
- 2015. dec. 2.
- 1 perc olvasás
200 éves és fut, mint a karikacsapás ez a gyönyörű ékkövekkel kirakott "Etióp hernyó", amely kínai arisztokrácia egyik tagja számára készült.
A hernyót egy 1810-ben készült svájci óraszerkezet működteti. Az egész világon csupán hat-hét példány létezik belőle.
Sotheby-nél ezen a héten kerül kalapács alá – várhatóan £ 200,000 is adhatnak érte.
Az automata selyemhernyó 7 cm-es hosszú teste arany és zománc, felületét űrűn borítja gyöngy, rózsakvarc gyémánt és rubin.
A hernyó hasán lévő apró kerekek működtetéséhez egy kis kart kell megmozdítani, amely elindít egy óramű-hajtású szerkezetet.
Henri Maillardet, az órásmester, hosszasan tanulmányozta a selyemhernyók mozgását, így teljesen élethű szerkezetet alkotott. A pontos megfigyelésnek és gondos kivitelezésnek köszönhetően ez az extravagáns kis szerkezet a hasonló modellek közül a világ legélethűbb darabja lett.
Öt ismert példány található európai gyűjteményekben. Egy a Patek Philippe Museumban, két másik, a Sandoz gyűjteményben. A többi magánkézben van.
A hernyó olyan jelentős a gyűjtők számára, hogy egy 1811-ben miniatűr automata állatokból rendezett kiállításnak azt a címet adták: "Maillardet Etióp Hernyója". A kiállítók semmit nem bíztak a véletlenre. Maillardet ugyanis nem csak kiváló mester, hanem talpraesett üzletember is. Jó érzékkel választott közönsége számára izgalmas, egzotikus hangzású neveket alkotásainak. Az "Egyiptomi Gyík", a "Szibériai Egér" a Hernyóhoz hasonló kivételes darabok.
A Sotheby 2010-ben egy hasonló darabot "Vers de soie" - "Selyemhernyó" - néven bocsátott árverésre. A mostani darab árát eszerint határozták meg, az öt évvel ezelőtti árverésen ugyanis a Hernyó £ 200,000-ért kel el végül.
Opmerkingen